Przejdź do sklepu

Przejdź do sklepu

Zobacz więcej

Nasze produkty

Nasze produkty

Zobacz więcej

Dojazd
Poradnik

Poradnik

Zobacz więcej

Zostań naszym partnerem

Zostań naszym partnerem

Zobacz więcej
 Przygotowanie terenu to czynności, od których zależy uzyskanie ładnego trawnika. Teren odchwaszczamy i starannie oczyszczamy usuwając gruz, kamienie. Uciążliwe wieloletnie chwasty najlepiej zwalczać chemicznie opryskując teren preparatem Roundup. Glebę przekopujemy lub na większej powierzchni orzemy, następnie wyrównujemy przy pomocy grabi lub bron.
Wierzchnia warstwa powinna być przepuszczalna i żyzna o pH 5,5-6,5 dlatego do gleb gliniastych należy dodać piasek i torf, który rozluźni strukturę gleby. Natomiast gleby piaszczyste wzbogacamy w próchnice przez dodanie torfu lub ziemi kompostowej. Po 10-14 dniach glebę ponownie grabimy niszcząc wschodzące chwasty i przystępujemy do siewu nasion.
  Optymalny termin siewu to okres od wiosny do jesieni. Gleba przed siewem powinna być wilgotna, nie należy wysiewać nasion w suchą glebę. Nasiona dzielimy na dwie części i wysiewamy „na krzyż" pamiętając o częstym ich mieszaniu w zbiorniku, w którym się znajdują.
 Wysiane nasiona dobrze jest przysypać piaskiem lub ziemią torfową i docisnąć wałem. Na opakowaniach mieszanek podane są normy wysiewu. Dla uzyskania szybkiego efektu w początkowym okresie użytkowania lub, gdy zakładamy trawnik na słabszej glebie, ilość wysiewanych nasion należy zwiększyć nawet o 50%. Nasiona trawy „Polska łączka" wysiać bez kwiatów - gdy trawa wyrośnie należy ją skosić i dopiero wtedy dosiać kwiaty. Jeżeli występują chwasty, walkę chemiczną należy przeprowadzić przed wysiewem kwiatów.
Pierwsze koszenie należy wykonać, gdy trawa osiągnie wysokość 10 cm, skracając ją do 5 cm. Kolejne koszenie wykonać, gdy trawa odrośnie do 6-8 cm obniżając ruń do 4 cm, W przypadku „Polskiej łączki" kolejne koszenie wykonuje się po przekwitnięciu kwiatów i osypaniu się nasion.
 Systematyczne koszenie trawnika eliminuje z niego większość chwastów. Chwasty uciążliwe, płożące tworzące rozety, zwalczamy chemicznie stosując Chwastox, Starane lub Bofix, według instrukcji na opakowaniach. Trawnik należy dodatkowo pielęgnować stosując wertykulator i wygrabianie martwej, suchej trawy. Zabiegi te przeciwdziałają tworzeniu się tzw. filcu i występowaniu mchu. Wertykulację przeprowadza się na nisko przykoszonym, suchym trawniku, wiosną lub jesienią.
 Konieczne jest systematyczne nawożenie trawnika. W roku siewu nawozy wieloskładnikowe (Azofoska, Polifoska) wysiewamy przed siewem nasion ok. 4 kg/100m2. W następnych latach zasilamy trawnik nawozami wieloskładnikowymi wczesna wiosna i jesienią w sumie 4 - 6 kg/I00ni2. Natomiast nawozy azotowe (Saletra amonowa, Mocznik) wysiewa się w zależności od intensywności użytkowania trawnika, co 3 - 4 koszenia, w sumie 1,5 - 4 kg 100 m2/rok.
 Deszczowanie najlepiej przeprowadzać w godzinach rannych (najmniejsze ryzyko rozwoju chorób grzybowych). Nawadnianie powinno być obfite, ale nie za częste (1-2 razy w tygodniu), zbyt częste podlewanie powoduje spłycanie korzeni roślin.